İçeriğe geç

Okey Kuralları – Klasik Okey Oyna – 101 Okey Oyna

Kategori: Uncategorized

Okey

Dünyada uzun yıllardan beri oyunlar icat edilemeye ve bu aşamadan sonra da oynanmaya başlanır. Oyunların ilk keşfi genellikle insanların boş oldukları zamanı değerlendirmek amacı ile ortaya çıkmıştır. Okey de bu amaçla ortaya çıkan ve uzun yıllardan beri severek oynanan oyunlar arasında bulunmaktadır. Okey ülkemizde ve dünyada bu kadar çok sevilmesini hem akıcı bir oyun olmasına hem de insanları etrafında toplamasına borçludur. Okey 2 farklı ana başlık altında oynanmaktadır. Bunlardan birincisi klasik okeydir. Bu genellikle herkes tarafından bilinen ve oynanan okeydir. Son yıllarda ise 101 okey daha etkili bir şekilde oynanmaya başlamıştır. Okey kuralları da canlı tavla kuralları gibi oldukça kolay öğrenilmektedir.

Okey Kurallari
Okey Kurallari

Okey Nerede Oynanır?

Canlı casino siteleri üzerinden okey oynamak için belirli bir mekan da olma şartı bulunmamaktadır. Ancak bunun dışında bir masa üzerinde oynanması daha ergonomik olabilmektedir. Son dönemlerde ise genellikle sanal ortamda okey oynayanların sayısında büyük bir artış gözlenmektedir. Bu artışın başlıca sebebi okeyin çok sevilmesidir. Bundan ötürü birçok kişi okeyi her yerde oynayabilmek için telefonlarına indirmektedirler. Telefonlardan online veya offline olarak oynanabilmektedir. Online oynayan oyuncular genellikle oynadıkları ortamda başarılı olmak çin ellerinden geleni yapmaktadırlar ve bir amaç için oynarlar. Bu amaç genelde üst sıralarda olma isteğidir. Off line oynayan oyuncular ise genel olarak vakit geçirmek için kullanmaktadırlar. Bu tarz oyun severler her ortamda metrodan otobüse her yerde okey oynamaktadırlar.

Klasik Okey Kuralları

Klasik okey 4 ıstaka ve yine okey taşları ile oynanır. Oyuncular ilk olarak taşları 5 li olacak şekilde dizerler. Sonra oyunculardan biri zarı bir sefer atar gelen numarayı kendi önünde bulunan taşların en solundan başlayarak sayar fazlalık olan bir taşı bu 5 li olan gruba eklenir. Oyuncu tekrar taşı atar ve gelen numaraya göre o grupta ki taşlardan en alttan başlayarak sayılır ve o taş okey taşı olarak açılır. Açılan okey taşı ve bu numaranın 1 numara üstü okey sayılır. Oyuncu bu okey taşını seçtiği grubun sağından bir bir başlayarak sağdaki oyuncuya verilir. Sağdaki oyuncu 15 taş alır ancak diğer oyunculara 14 er taş verilir.

Sonra oyun 15 taşlı oyuncu ile başlanır. Oyunun genel mantığı 1 den 13 e kadar olan sayıları ya aynı renkte olacak şekilde ardışık bir dizilişle dizmeniz ya da farklı renkteki aynı sayıları dizmeniz. Burada bilinmesi gereken isterseniz ortadan taş çekebilirsiniz ya da solunuzdaki oyuncunun attığı taşı alabilirsiniz. Eğer elinizde ki taşları tamamen dizerseniz ve bitirirseniz elinizde kalan bir fazlalık taşı ortaya atarak oyunu bitirebilirsiniz. Oyunda bilinmesi gereken bir diğer şey ise okeyin istenilen her numara yerine kullanılabilmesidir.

101 Okey Kuralları

101 okey taş diziminde klasik okeye göre daha farklı bir şekilde dizim yapılabilmektedir. 7 li olacak şekilde taşlar dizilir ve yine aynı dağıtma yöntemi ile okey seçilir ve dağıtılır. Ancak burada oyunculara 21 taş verilir sadece okeyi belirleyen oyuncunun sağındaki oyuncuya 22 taş verilir ve o oyuncu taş çekmeden işe başlar. Burada ki ilk kural elinizdeki taşları klasik okeyde ki gibi dizilir. Ancak 101 okeyin temel kuralı ise oyuncuların ellerindeki taşları dizdikten sonra bu taşların rakamsal değerleri toplamının 101 olması gerekmektedir. En az 101 sayısı elde edildikten sonra oyuncu bu taşları önüne açar ve oyun devam eder. Oyun katlamalı ise ilk açan oyuncunun açtığı toplam rakamsal değerin 1 fazlası olması gerekir. Bu sırada açan oyuncular elindeki taşları yerde bulunan taşların artimetisine göre dizmektedirler.  Elindeki taşları bitiren ise oyunu kazanmış sayılmaktadır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir